Taksim Meydanı

Türkiye yerli ve yabancı turistlerin gözde şehirlerinin başında İstanbul geldiği gibi Taksim meydanı direk her gelenin ayak bastığı yer olarak bilinmekte, taşı toprağı altın denilen anlatmakla bitirilemeyen İstanbul’da gezip görülecek çok sayıda yer bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de, Beyoğlu’nda bulunan Taksim Meydanı Şehrin en ünlü yerlerinden biri olan Taksim Meydanı, büyük çekim merkezlerinden bir tanesidir. Taksim Meydanı, adını eski dönemlerde Galata ve Beyoğlu suyunun taksim edildiği Taksim Maksemi den almaktadır. Günümüzde bu durum değişmiş olsa bile meydanın adı halen Taksim olarak bilinmektedir.

Birçok otel, lokanta, mağaza, eğlence ve kültür merkezinin yer aldığı Taksim Meydanı, İstanbul’a gelen yerli ve yabancı turistlerin en çok uğradıkları yerlerin başında yer almaktadır. Eski dönemlerde eski evlerin bulunduğu küçük bir bölgeyken günümüze kadar genişletilen mimarisi ile bugünkü görünümünü almıştır. Günümüzde tören ve buluşma yeri olarak kullanılan ve Taksim Meydanı’nın simgesi haline gelen Cumhuriyet Anıtı, Taksim Meydanı’na gelen turistlerin fotoğraf çektirdiği bir yer olarak da bilinmektedir.

İstanbul’da kültür sanat etkinliklerinin, eğlence ve alışveriş merkezlerinin en önemli yerlerinden biri haline gelen Taksim Meydanı tanıtımı, hem yurt içinde hem de yurt dışında büyük ilgi görmektedir. Meydan tanıtımları esnasında öncelikle, 1928 yılında Taksim Meydanı’na yerleştirilmiş olan ve İtalyan heykel traş Pietro Canonica’nın yaptığı Cumhuriyet Anıtı anlatılmaktadır. Taksim Meydanı tanıtımı esnasında, çoğu kez Cumhuriyet Anıtı’nın Taksim’e dikilmeden önce alan özelliğinin bulunmadığından, meydanı meydan yapanın bu anıt olduğundan da söz edilmektedir.

 

Taksim Meydanı Rehberi

İstanbul gezisi esnasında en renkli tatil fotoğraflarını çekmek isteyenlerin tercih ettikleri yerlerin başında gelir, Taksim Meydanı… Aynı zamanda İstanbul’un en kalabalık noktalarından biri olan Taksim Meydanı, gerek tarihi geçmişi gerekse direnişleri ile eski zamanlardan bu yana sık sık dile geldiğinden dolayı terli, yabancı turistlerin ilgisini çekmeyi başarmaktadır.
İstanbul’da gerçekleşen toplumsal olayların değişmez yeri haline gelen Taksim Meydanının adı bu özelliğinden dolayı sık sık direnişler ile anılmaktadır. Aynı zamanda birçok gezilecek görülecek yer de Taksim’de yer almaktadır. Bölgeye adını veren Taksim Maksemi, günümüzde kurumuş, kullanıma kapatılmış olsa dahi yapı olarak Taksim’in girişinde yer almaktadır.

7 gün 24 saat hareketli, yaşayan bir meydan olan Taksim Meydanı’nda çok sayıda kafe, restoran ve bar da yer almaktadır. Bu nedenle genç nüfusun biraz fazla olduğu izlenimi doğsa da Taksim Meydanı tanıtımı esnasında her yaş grubundan, her kesimden kişinin Taksim’de hoş, eğlenceli vakit geçirmesinin mümkün olduğundan, İstanbul’a gelen herkesin bir kez olsun yolunun buraya düştüğünden bahsedilmektedir.

Cadde üzerinde büfeleri ile de ünlü olan Taksim Meydanı aynı zamanda ıslak hamburgerin, kaşarlı dürümün İstanbul’da yenileceği en iyi yerlerden de bir tanesidir. Birçok edebiyatçının eserlerinde de yer verdiği, kaleme aldığı Taksim Meydanı İstanbul’da görülmesi gereken yerler sıralamasında ilk sıralarda göze çarpmaktadır.

Google Maps